slo-open twitter profile slo-open facebook profile slo-open youtube profile slo-open instagram profile

Žemlja ekspresno zmagal, Kavčič in Rola po maratonu brez četrtfinala

Sredino teniško dogajanje v Portorožu je bilo še najbolj podobno preigravanju vetra in preskušanju človeške potrpežljivosti ob muhasti naravi. Še zgodaj popoldan je deževalo in slika Portoroža je bila bolj podobna koncu poletne sezone, ko se temperature ne dvignejo prek 15 stopinj celzija, na obalni promenadi pa so redki gostje jesensko oblečeni. Ko se je pojavila burja, pa je bilo jasno, da bo vlažnost padla, hkrati pa so se dvignile možnosti za igranje načrtovanih tekem. Organizacijski načrt je bil speljan, a šele nekaj pred drugo uro zjutraj.

Kot zadnji in najbolj uspešen je delovni dan zaključil najboljši slovenski igralec Grega Žemlja, ki je hitro in zelo umirjeno z 2:0 v nizih premagal Belgijca Yannicka Mertensa ter pri tem pokuril malo energije. »Sploh ne vem, kako naj opišem tekmo. Bil sem osredotočen in dobro sem se počutil. Malce sem se bal te tekme, ker sem nanjo čakal tako dolgo. V bistvu mi je šlo vse dobro. V četrfinalu bo proti Srbu Tepavcu verjetno povsem drugačna zgodba. «

Žemlja je dvoboj drugega kroga začel nekaj pred polnočjo, saj se je dnevni vozni red pošteno podaljšal, ker sta preostala slovenska igralca, oba Blaža (Kavčič in Rola), skupaj na igrišču preživela točno šest ur.

Blaž Kavčič je v madžarskem nasprotniku zagotovo našel velik izziv, potem ko je prestal številne posege zaradi poškodb in je na turnir v Portorož prišel kot 335. na lestvici ATP. Marton Fucsovics je pet let mlajši od predlanskega zmagovalca turnirja Tilia Slovenia Open, letošnji dosežki pa ne presegajo tekmovanj na turnirjih serije Challenger, četudi sta letos pred njim že pogrnila denimo Ricardas Berankis in Ernests Gulbis. Po dobljenem prvem nizu, kjer v podaljšani igri Madžar ni imel možnosti, je Kavčič v drugem nizu imel psihološko prednost in vodstvo s 5:3 ter začetni udarec. Od tu naprej pa je voz krenil navzdol. Madžar je naredil brejk in nanizal štiri igre zapored. V tretjem nizu je Fucsovics hitro odvzel Kavčiču začetni udarec in prednost zadržal do zmage in uvrstitve v četrtfinale. Kavčič je iskreno, obžaloval slabo dnevno formo: »Že od začetka nisem čutil žoge. Res ne vem. Bolj sem se ukvarjal, kako naj udarim servis čez mrežo, kot pa kaj narediti z njim. Kljub slabi igri sem vseeno imel možnosti za zmago. To tekmo moram čimpreje pozabiti.«

Še dlje kot dvoboj Kavčič – Fucsovics, ki je trajal dve uri in 52 minut, pa je, skorajda neskončno dolgo, trajal obračun med Blažem Rolo in dve leti mlajšim, drugim nosilcem turnirja, Argentincem Renzom Olivo. Rekordnih tri ure in osem minut sta na osrednjem igrišču ŠRC Marina v Portorožu preživela igralca, ki sta si nadvse želela uvrstitve med osem najboljših. Vsi trije nizi so se končali v podaljšani trinajsti igri, kjer se je tehtnica večkrat nagnila na stran Role. Ptujčan, trenutno 191. igralec na svetu, je v drugem nizu imel tri zaključne žoge za zmago, v tretjem pa še dve, a izkoristka ni bilo. Pet zaključnih žog Role se je prevesilo v tiebreak tretjega niza, kjer je pri vodstvu s 6:4 Argentinec izkoristil prvo. Za zmago in potrditev, da mladi Renzo vendarle ni kar na slepo srečo letos opravil že z Nemcem Phillipom Kohlschreiberjem in Špancem Fernandom Verdascom. Rola se je po tekmi dobro zavedal, kaj vse je izpustil iz rok: »Res je, kdor ga ne da, ga dobi. Imel sem veliko priložnosti za zmago, že v drugem nizu, pa potem še v tretjem. Najbolj mi je žal dvojne napake v drugem nizu, ko je močan veter zapihal in mi žogico potisnil za glavo, sam pa sem jo udaril v mrežo. Veter je bil resnično moteč. Sem razočaran in ta poraz bo težko pozabiti.«

Sta se pa oba Blaža neverjetno dvignila ob polnočnem dvoboju dvojic, ko sta s svojo sproščenostjo in igranjem brez posebne odgovornosti, povsem nadigrala prva nosilca turnirja v Portorožu Američana Cerretanija in Avstrijca Oswalda. Za zmago s 6:1 in 7:5 sta potrebovala dobro uro in kar naenkrat postala prva favorita za zmago, četudi je, ob igranju za Davisov pokal, to njuna prva polfinalna uvrstitev. Vsak izmed Blažev je na sredin teniški dan preživel dobre štiri ure na igrišču, tudi zato so bile misli igrive in glava neobremenjena: »Midva sva razmišljala, če bi sploh igrala dvojice. Oba sva imela težko izkušnjo med posamezniki, pa še izgubila sva. Ko sva šla igrati četrfinale dvojic, sva bila povsem neobremenjena in resnično igriva. Premagal sva dvojico, ki v zadnjem času kot po tekočem traku zmaguje na tovrstnih turnirjih. Midva še nisva končala te zgodbe,« je po nočni zmagi dejal Blaž Rola.

V četrtfinale se je brez večji težav uvrstil prvi nosilec Nemec Mayer, sedmi Rus Kudryavtsev, njegov rojak Medvedev, Španec Menendez in Srb Tepavac.

Avtor fotografij: Vid Ponikvar / Sportida